Lärande och utveckling har alltid varit centralt i Annilis liv. Efter 25 år som lärare och speciallärare tog hon steget in i coaching och HR – ett beslut som förändrade hennes karriär. Annili har gått våra LEARN coachutbildningar.
Från Lärare till Coach – Min Resa till HR
Lärande och utveckling har alltid varit en central del av mitt liv. I 25 år arbetade jag som lärare och speciallärare, där jag fick möjligheten att stötta både individer och grupper i deras utveckling. Jag älskade att se unga människor växa, skapa förståelse och hitta vägar framåt – både för sig själva och i samspel med andra.
Men ibland leder livet oss in på nya vägar. Av en slump snubblade jag in på en coachutbildning, och det blev startskottet för en helt ny resa. Det jag trodde skulle vara en enskild kurs öppnade upp en värld av möjligheter. Jag insåg att coachning gav mig en ännu djupare förståelse för hur vi människor fungerar, hur vi kan skapa förändring och hur vi kan utvecklas – både som individer och i team.
Idag arbetar jag med HR och har bytt yrke men inte min passion – att stötta, utveckla och hjälpa människor att hitta sin fulla potential. Mitt arbete handlar inte bara om individuell coachning, utan också om att utveckla ledare, grupper och hela organisationen. Jag ser hur kraften i coachning kan stärka både individer och samarbeten, och hur rätt frågor kan öppna upp för insikter och lösningar.
För mig är lärande en livslång resa, och det är just det som gör mitt arbete så givande. Att få vara med och bidra till utveckling – oavsett om det handlar om en individ, ett team eller en hel organisation – är det som driver mig framåt varje dag.
Annili Wood-Sylvén