Ackrediterad utbildningsaktör Level 1 & Level 2 International Coaching Federation

20 års erfarenhet av coaching 2024 Branschvinnare

# 187 Att leda i Komplexitet och med Nyfikenhet

Jenny Bergh samtalar med Jan‑Tore Nygård, Senior HR‑ledare på Equinor, i ett samtal om ledarskap bortom verktyg och modeller. Vi pratar om varför ledarskap i dag handlar mindre om färdiga lösningar och mer om mindset, ansvar och förmågan att navigera i dilemman. Att skapa resultat genom andra, snarare än att lösa allt själv, och att se HR som ett organisationsverktyg för att nå mål genom människor.

Vi utforskar också värderingar inte som ord på väggen, utan som något som behöver hållas levande i vardagen, särskilt när besluten är svåra. Vad händer när vi faktiskt kopplar våra prioriteringar till det vi säger att vi står för?

Vi landar i självledarskap och nyfikenhet att börja med sig själv i en komplex vardag, och att nyfikenhet är en färskvara som behöver tränas och få utrymme för att leda till bättre beslut.

Det här är ett avsnitt om att navigera snarare än kontrollera. Om att leda i dilemman, inte i enkla svar. Och om att skapa förutsättningar för människor och organisationer att lyckas tillsammans.

Välkommen till ett samtal om ledarskap på riktigt.

#Khraftpodden #Ledarskap #HR #Självledarskap #Värderingar #Nyfikenhet

Dela den här sidan